O zatwardzeniu jest mowa, kiedy oddajemy stolec rzadziej niż 4 razy w tygodniu. Optymalne oddawanie stolca mieści się w granicach od 3 razy dziennie, do jednego stolca na dzień. Tak powinna wypróżniać się zdrowa osoba. Ważne jest to nie tylko z wygody, ale również pod względem rozwoju i rozmnażania się bakterii, grzybów i wirusów które są w naszym jelicie.
Zatwardzenie nie jest chorobą, jest bardziej objawem choroby, która może mieć miejsce (choć nie musi), dlatego ważne jest przywrócenie prawidłowej pracy jelit i regularnego wypróżniania.
Zatwardzenie daje uczucie rozdęcia, potrzebę wypróżnienia (mimo faktu, że nie możemy tego zrobić), oraz może spowodować pod wpływem prób siłowych oddania kału do powstania hemoroidów, krwawień, a nawet do szczeliny odbytu.
Uczucie pełnego jelita jest nieprzyjemne i daje dyskomfort zarówno w życiu codziennym jak i intymnym z partnerem.
Do przyczyn zatwardzenia możemy zaliczyć:
- nieodpowiednia ilość błonnika w diecie,
- nawyki związane z „wstrzymywaniem stolca” przy odczuwaniu potrzeby,
- odwodnienie,
- brak aktywności fizycznej,
- praca zmianowa – brak jakiejś harmonii w pracy organizmu,
- zapalenie jelit,
- niedoczynność tarczycy,
- ciąża,
- niedrożność jelit,
- guzy i nowotwory jelit,
- nieskoordynowaną czynnością nerwów i mięśni biorących udział w wypróżnianiu np. jak w jelicie drażliwym
- środki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, uspakajające, leki na nadkwaśność
Długotrwałe zatwardzenia są bardzo niekorzystne, gdyż w jelitach zachodzi mnóstwo procesów fermentacyjnych i gnilnych, stąd ważne jest żeby odpowiednio szybko się wypróżniać, aby nic w nas nie zalegało i nie stwarzało korzystnych warunków do różnego rodzaju chorób cywilizacyjnych, takich jak grzybice, guzy, nowotwory, hemoroidy i inne.
Co powinniśmy zrobić aby poprawić pracę jelit?
Postarajmy się udać od razu do toalety w momencie uczucia potrzeby, najlepiej jest ustanowić jakiś rytm dnia. Udać się do toalety zaraz po śniadaniu. Jest to trudne, ale możliwe. Należy spożywać duże ilości wody w ciągu dnia i dodatkowo najlepiej przed snem 0,5L wody. Oprócz tego koniecznie trzeba dołączyć dodatkową ilość błonnika do swojej diety, co sprawi, że stolec będzie bardziej miękki i łatwiejszy do wydalenia. W tym celu polecamy naturalny błonnik firmy Calivita Nopalin. Kolejną rzeczą pomocną w zatwardzeniach jest aktywność fizyczna. Nawet najmniejszy ruch spowoduje przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie przemieszczanie się masy kałowej.
Mając problemy z regularną pracą jelit warto się wspomóc zestawem na oczyszczanie jelita. Zestaw ten zawiera naturalny błonnik – Nopalin, oraz chlorofilinę, która przyspiesza oczyszczanie z bakterii i grzybów, a także z toksyn zalegających w jelicie.
UWAGA!
Przy zatwardzeniu unikajmy leków przeczyszczających. Wprawdzie pomagają one, ale w dłuższej perspektywie czasu rozregulują całkowicie pracę jelita, a my pozostaniemy z problemem bardziej złożonym niż przed wzięciem tych leków.