Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Tworzą się one w trakcie biegunek lub zaparć. Większość ran powstaje na skutek nadmiernego rozciągnięcia śluzówki odbytu, co skutkuje jej pękanieciem. Szczeliny odbytu najczęściej występują u kobiet, szczególnie po porodzie. Powodem pojawienia się szczeliny odbytu jest również seks analny, trudne defekacje oraz zaparcia, które mogą wywołać szczelinę nawet u niemowlaków. U niektórych chorych szczelina odbytu powstaje z powodu złego ukrwienia śluzówki odbytu, co skutkuje jej małą podatnością na rozciąganie.

Objawy szczeliny odbytu:

  • intensywne, jasne czerwone plamy na papierze, które pojawiają się po oddawaniu stolca
  • uczucie pieczenia podczas wypróżniania
  • widoczne rany przy ujściu odbytu

Wyróżnia się stany ostre oraz przewlekłe. W początkowej fazie choroby, należy udać się do lekarza proktologa, który zdiagnozuje czy za powyższe objawy odpowiada szczelina odbytu. Diagnoza przeprowadzana jest poprzez badanie doodbytnicze. Mimo, iż jest to nie przyjemny zabieg, nie należy odwlekać wizyty, ponieważ szybkie leczenie zwiększa szansę wyleczenia.

Jak leczyć szczelinę odbytu?

Istnieją różne metody leczenia szczeliny: farmakologiczne oraz chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne niesie za sobą jednak ryzyko uszkodzenia zwieracza, które może powodować nietrzymanie stolca oraz niekontrolowane oddawanie gazów.

Metody farmakologiczne są skuteczne, szczególnie w pierwszych fazach choroby.Nie zwykle ważnym elementem w walce ze szczeliną odbytu jest dieta bogata w błonnik oraz suplementacja preparatami zmiękczającymi stolec i poprawiającymi pracę jelit.

Kuracja na szczelinę odbytu:

  1. Ac-Zymes– naturalna flora bakteryjna, która usprawnia pracę jelit i tym samym zapobiega zaparcią, które są główną przyczyną powstawania szczeliny odbytu
  2. Super Soya Lecithin– lecytyna, która poprawia nawilżenie śluzówki odbytu i zwiększa jej podatność na rozciąganie. Dodatkowo tworzy śliską otoczkę wkoło stolca, co ułatwia jego wypróżnianie
  3. Nopalin– naturalny błonnik, niezbędny w diecie, regulujący działanie układu pokarmowego
  4. Siemię lniane- dostępne w sklepach zielarskich. Rano na czczo, łyżeczka zalana wrzącą wodą i odstawiona do ostygnięcia.

Leczenie szczeliny odbytu jest trudne. Najczęściej choroba ma charakter nawracający, dlatego niezbędne jest wprowadzenie zmian w swojej diecie oraz codzienne stosowanie siemienia lnianego, bądź spożywanie łyżki dziennie oleju lnianego. Warto, też na co dzień stosować powyższe suplementy w małych ilościach, które uchronią przed nawrotami choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *