Hemoroidy

Hemoroidy nazywane są żylakami rozszerzenia splotu odbytnicy, utworzone jako wyraz wrodzonych predyspozycji, takich jak: rozluźnienie  ściany żylnej w wyniku zwiększonego ciśnienia w tej samej nici w wyniku uporczywych zaparć, siedzącego trybu życia. Na pojawienie się hemoroidów ma również wpływ liczba przebytych ciąży i porodów, ciężka fizyczna praca- wymagająca dźwigania.

Hemoroidy, żylaki odbytu, guzki krwawnicze – objawy:

 • ślady krwi w kale,
 • ból podczas wypróżniania,
 • pulsujący ból,
 • swędzenie w okolicy odbytu,
 • bolesne guzki na odbycie lub w jego pobliżu

Wyróżnia się 2 typy hemoroidów: wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Hemoroidy w ciąży

Jest to częsta dolegliwość  kobiet, ponieważ w okresie tym zwiększa się nacisk  na żyły około odbytowe z powodu rozwijającego się płodu. Nie można tego problemu lekceważyć, ponieważ jest to duży dyskomfort. Nie ma to jednak zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Po porodzie hemoroidy mogą się nasilić. Ważne są ćwiczenia w trakcie ciąży aby wzmacniać mięśnie odbytu oraz prawidłowa dieta bogata w błonnik. Warto również przez okres ciąży jak i w czasie połogu stosować florę bakteryjną Ac-Zymes oraz Nopalin– naturalny błonnik, które nie tylko pozwolą na regularne wypróżnianie, ale i wytworzą korzystne środowisko w kanale rodnym. Podczas porodu, nasze dziecko będzie miało styczność z dobrą florą bakteryjną i zyska większą odporność na dalsze lata życia.

Jakie są przyczyny powstania hemoroidów?

 1. zaparcia i brak błonnika w diecie,
 2. silne natężenia podczas wypróżniania,
 3. wysiłek fizyczny, dźwiganie,
 4. praca stojąco lub siedząca,
 5. częste biegunki,
 6. brak ruchu,
 7. słabe krążenie,
 8. osłabienie mięśni, które wspomagają  przepływ krwi,
 9. siadanie na zimnym,.

Krwawienia z odbytu mogą być powodem pęknięć hemoroidów. Nie można tego lekceważyć, ponieważ powodów krwawień może być więcej.

Podczas walki z hemoroidami, najważniejsze jest regularne wypróżnianie oraz luźny stolec niepodrażniający śluzówek odbytu. Warto oprócz prawidłowej diety wspomóc swój organizm Lecytyną, która nawilża śluzówki i sprawia, iż  stolec jest otoczony śliską otoczką, która ułatwia jego wydalanie. Należy, także stosować preparaty Ac-Zymes oraz Nopalin. U każdego chorego cierpiącego na hemoroidy, powinien znajdować się olej lniany oraz siemię lniane.  Spożywanie  łyżki dziennie oleju lnianego lub budwigowego reguluje wypróżnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *