Celiakia

Celiakia jest to trwałe nietolerowanie białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, owies, białkiem tym jest gluten. Choroba trzewna ma podłoże genetyczne o charakterze immunologicznym. Gluten dostarczany do organizmu pacjenta sprawia, iż kosmki jelita cienkiego zanikają. Jest to bardzo istotne ze względu na fakt, iż kosmki te w jelicie odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem.

Należy pamiętać, iż celiakia i alergia na gluten to dwa odrębne schorzenia. Oba maja związek z nietolerancją pokarmową i nie można ich ze sobą mylić. Przypuszczając u siebie celiakię należy koniecznie zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Nie zawsze jednak służba zdrowia pokieruje nas na dalsze badania do gastrologa. Diagnoza chorego na celiakię, może zostać postawiona jedynie poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań krwi w laboratorium medycznym. Obecnie wiele prywatnych placówek wykonuje takie badania, więc możemy sami poddać się badaniom, jeżeli lekarz zlekceważy nasze obawy. Kolejnym etapem diagnozy jest przeprowadzenie badania histopatologicznego jelita cienkiego.

Bardzo ważnym elementem w diagnostyce celiakii jest wykonanie wszelkich niezbędnych badań przed wprowadzeniem diety bezglutenowej. Chorzy na celiakie leczeni są poprzez zastosowanie odpowiedniej diety bezglutenowej przez całe swoje życie. Objawy choroby zależą od rodzaju schorzenia. Wyróżnia się kilka rodzajów celiakii.

Jakie są objawy celiakii?

Bardzo często chorzy na chorobę trzewną nie zdają sobie sprawy, iż sygnały wysyłane przez organizm związane są z nietolerancją glutenu. Częstymi objawami są problemy związane z układem pokarmowym, tj: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia i zaparcia lub też niska waga u młodzieży. Należy jednak pamiętać, iż na skutek niszczenia kosmków jelitowych, a tym samym nie wchłanianiu do organizmu substancji odżywczych celiakia powoduje objawy w innych układach chorego. Do takich objawów należą:

  1. niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza
  2. zmęczenie i senność
  3. zaprzestanie miesiączkowania oraz poronienia
  4. osteopenia i osteoporoza
  5. częste powstawanie aft w jamie ustnej
  6. zespół Sjögrena
  7. reumatoidalne zapalenie stawów
  8. cukrzyca typu 1 u młodzieży
  9. oraz inne

Leczenie celiakii

Jedynie stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej pozwala choremu na normalne życie. Po wprowadzeniu diety oznaki układu pokarmowego ustępują. Należy pamiętać, iż odbudowa kosmków jelitowych w organizmie to długotrwały proces, zajmujący nawet 2 lata. W związku z tym, szczególnie istotne podczas leczenia celiakii jest uzupełnienie braków minerałów w organizmie chorego wynikających z nieprzyswajania substancji odżywczych.

Przy początkowej terapii wskazane jest oczyszczanie jelita od pasożytów i grzybów Candida Albicans preparatem ParaprotexWażnym elementem leczenia jest również odbudowa śluzówki i regeneracja układu pokarmowego za pomocą preparatu Green Care oraz Ac-Zymes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *